Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Katedrála, autor, recept: Holandsko

Holandsko, to znamená mnoho různých věcí. Např. tolik vyhlášená svoboda, ačkoli jí se Holanďané těší teprve od 60. let, kdy došlo k velké nivelizaci, k rozbourání zdí mezi jednotlivými konfesemi (socialistickou, protestantskou, katolickou...) a předtím navzájem nesmiřitelnými tradicemi. V 60. letech spolu Holanďané začali mluvit. Pokusíme se na tuhle báječnou zemi podívat jinak než skrze zažité představy. A to skrze architekturu, psané slovo a tradiční, nepříliš známou kuchyni.

 

Katedrála svatého Martina v Utrechtu

 Katedrála svatého Martina tvoří díky svojí 112 m vysoké gotické věži dominantu Utrechtu, čtvrtého největšího nizozemského města. Holandsko a gotika? Pozor, stavba představuje jednu z mála gotických církevních budov na nizozemském území: milovník gotiky, na niž je sousední Belgie tak bohatá, se proto v Nizozemském království nebude muset příliš rozhodovat, kam za tímto monumentálním architektonickým slohem mířícím nebesům vstříc zavítá.

Naštěstí Svatomartinská katedrála není na specifika zrovna chudá: její realizace trvala celkem 366 let (1254-1520) a za tu dobu se na ní vystřídalo 9 architektů. A můžeme se ptát, jestli ji vůbec stavili dostatečně dlouho, když jak se zdá opomenuli vybudovat hlavní katedrální loď. Opravdu, mezi hlavní věží a zadní, příčnou lodí zeje volné prostranství s trávníkem – podélná, hlavní loď prostě chybí. Neexistuje. To ji při stavbě vynechali schválně? Nevynechali. Je katedrála bez hlavní lodi stále katedrálou? Právem bychom se nad touhle skutečností mohli pozastavovat, nevědět, že podélnou loď rozmetalo r. 1674 ničivé tornádo a oddělilo tak věž od zbytku chrámu. Dóm - se svojí věží tak jako tak impozantní - však nemusíme vnímat jako architektonický fragment: dnes slouží především ekumenickým účelům, navzdory historickému rozkolu mezi protestantismem a katolickou církví, takže katedrála je vlastně, obrazně řečeno, celistvá. Na místě bývalých trosek, v nichž se v baroku po několik let scházeli homosexuálové (v někdejší terminologii „sodomité“), se nyní nachází příjemný plácek.

 

Holandský kafkián Willem van Toorn

Nizozemský básník, prozaik, autor knih pro děti a zejména překladatel, o jehož pozoruhodné produktivitě (má na kontě kolem padesáti titulů) svědčí i fakt, že v nedávné době do svého jazyka přeložil celé dílo pražského rodáka Franze Kafky. Nositel dvou prestižních nizozemských literárních cen za poezii (Ceny Jana Camperta a Ceny Hermana Gortera) pojmenovaných po významných představitelích holandské básnické scény se narodil v r. 1935 (tedy o 4 roky později než náš Jiří Suchý) v Amsterdamu, ale dětství z velké části prožil u své babičky v malebné východní provincii Gelderland. Možná i to ho inspirovalo k napsání dvou laskavých svěžích knih pro mládež ze školního prostředí Rooie a jiné příběhy a Pan Doos, které by jistě mohly obohatit tematiku stejnojmenného českého žánru. V Rooiovi  naleznete svérázného pedagoga Mona, jenž uplaťnuje dvě pravidla: 1) chovej se ušlechtile a nikoho neobtěžuj, neboť tvoje svoboda končí tam, kde začíná svoboda druhého, 2) pokud se rozhodneš něco dělat, dělej to, jak nejlíp umíš. Zvlášť půvabně působí také kapitola o chlapci z Itálie jménem Paolo, který pokradmu uprchne od babičky a dědy z Taliánska a vydá se na vlastní pěst do Nízkých zemí, jak zní historických název Nizozemí. V češtině zatím žádný Toornův titul nevyšel (tip pro překladatele), a tak košaté dílo bývalého chemika a učitele nizozemštiny (básnické sbírky, knihy pro děti) zatím nepřestává čekat na své objevení.

 

Kyselé maso (zuurvlees)

Kombinace, jakou pravděpodobně nenajdete nikde jinde. Masitý pokrm původem z nizozemské provincie Limburg, kde se mluví hrozivými nářečími. Více sladší než kyselý: kyselou chuť octu totiž přebíjí perník (!) a sladký jablečný sirup (!). A další specifikum: podáváme s hranolky. A kdo nemá k dispozici koňské maso, může použít hovězí.

Ingredience

hovězí plátky (600 g), máslo (50 g), ocet (100 ml), teplá voda (100 ml), bobkový list (4 ks), jalovcové bobule (4), hřebíček (4 ks), cibule (4 ks), keks (2 plátky), jablečný sirup (4 lžíce), nerafinovaný hnědý cukr (1 lžíce)

Příprava

Maso nakrájíme na plátky a posypeme perníkem a solí. Na velké pánvi rozehřejeme půlku másla hery, dokud nezačne pěnit. Vložíme polovinu připraveného masa a za stálého otáčení pečeme dosvětlehněda. Přidáme druhou polovinu masa a taktéž opékáme za stálého otáčení dosvětlehněda. Stěnu pánve polijeme lžící octu a lžící horké vody, přidáme jalovcové bobule a hřebíček. Přivedeme k varu a zakryjeme pokličkou. Na nízkém plameni dusíme přibližně 30 min.

Nakrájíme cibuli, zbytek másla rozehřejeme v pánvi na smažení a cibuli osmažíme dozlatova. Keks nakrájíme na plátky. K masu přidáme osmaženou cibuli a připravené plátky keksu, to vše zalijeme jablečným sirupem a dusíme dalších 90 min. Podle potřeby přilijeme náprstek teplé vody a to vše dochutíme cukrem, pepřem a solí.

 

 

Autor: Lukáš Vítek | úterý 27.1.2015 23:27 | karma článku: 8,08 | přečteno: 397x
  • Další články autora

Lukáš Vítek

K P. Fischerově označení církve za korporaci (glosa)

Protože u Petra Fischera nepředpokládám nevzdělanost, vidím dvě možnosti. Buď zde promlouvá intelektuální jednostrannost, plynoucí z neznalosti historie, nebo antiklerikální afekt, s nímž žádná fakta nezahýbou.

18.1.2021 v 17:25 | Karma: 7,80 | Přečteno: 319x | Diskuse| Miniblogy

Lukáš Vítek

Švejk: Tak nám zabili Národní knihovnu

(Otazník nad Národní knihovnou Čechů 21. století) Dvacáté první století nám nejspíš bude asociovat Bibli21 a budoucnost. To první sedí: Flekův překlad Písma vyšel po roce 2000; to druhé ne.

19.12.2020 v 23:09 | Karma: 12,55 | Přečteno: 507x | Diskuse| Kultura

Lukáš Vítek

Chvála McGrathových Dějin křesťanství (historie církve III)

McGrathova kniha Dějiny křesťanství – úvod má řadu výhod. Podívala jsme se už na Northa a Franzena. Titul vyšel roku 2012 a autor jako univerzitní badatel měl přístup k nejnovějším poznatkům.

13.11.2020 v 17:23 | Karma: 11,08 | Přečteno: 331x | Diskuse| Společnost

Lukáš Vítek

Za historií církve aneb Trojrecenze (ne však o Trojici) – díl druhý: August Franzen

Co pohled na dějiny, to jejich výklad. Klasickým dílem o historii církve jsou Franzenovy Malé dějiny církve. Díky tomu, že církev není snadno uchopitelný jev, dočteme se v nich i leccos o samotných politických základech Evropy.

30.8.2020 v 20:47 | Karma: 4,61 | Přečteno: 174x | Diskuse| Společnost

Lukáš Vítek

Za historií církve aneb Trojrecenze (ne však o Trojici) – díl první

V dnešní době převládá neaktuální obraz církve. Ta v mentálním světě současníků dosud vystupuje jako církev středověká, nositelka španělské inkvizice, schizmat, násilných rekatolizací, honu na čarodějnice, upalovačka Husa.

24.8.2020 v 16:19 | Karma: 12,34 | Přečteno: 366x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vjelo na chodník a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  18:53

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Poslanci zvýšili ochranu zemědělské půdy. Nechtějí už další logistická centra

3. května 2024  5:16,  aktualizováno  12:05

Vyšší ochranu nejkvalitnější zemědělské půdy schválila Sněmovna. Nemají na ní do budoucna vznikat...

Bazény v ulicích, výpadky elektřiny. Jihovýchodní Asii drtí rekordní teploty

3. května 2024

Premium Od spolupracovníka MF DNES v Asii Horké počasí ve filipínské Manile mění život v ulicích. Přibývají bazény nebo škopky, ke kterým je...

Požár pralesa Mionší musel založit člověk, zjistili odborníci. Sčítají škody

3. května 2024  11:46

Hasičští experti se vrátili do terénu, aby vyšetřovali příčinu požáru v pralese Mionší v Dolní...

Zdravotnictví čeká kolaps, věští analýza. Chybí 3000 lůžek, péče se nadužívá

3. května 2024  11:36

V českém zdravotnictví hrozí bez přijetí potřebných opatření vyčerpání zdrojů. Systém není podle...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 34
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 557x
Češtinář a občankář.

Seznam rubrik