Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ze zápisků průvodce na zámku: Hlasový klid

17. 07. 2017 20:58:34
Když nás chtěl zklidnit, hrál jeden náš profesor na gymnáziu na lítostivou notu. "Ztište se! Nezničím si kvůli vám hlas, který živí mě a mé děti." Slyšíte dobře. Učitelství nechápal jako předávání

vědomostí nebo životní zkušenosti, nýbrž jako hlasové cvičení. Pro nás žáky to bylo podivné a pro učitele zase přirozené. Jeho skutečně živil hlas.

Já to poznal jako zámecký průvodce na svátek Jana Husa. Šel jsem ten den čtvrtou prohlídku. I když při takové vytíženosti my průvodci většinou přepínáme na autopilota, maximum bývá pět prohlídek, chtěl jsem zrovna tohle provádění říct i něco extra, a to svým typickým překotným tempem. Což se mi stalo osudným. Nacházeli jsme se právě uprostřed Rytířského sálu na dohled dveří vedoucích do mého oblíbeného Tapetového pokoje. A v tom se mi jako špejle při výkladu zlomil hlas. Uprostřed věty jsem začal chraptit a zbytek prohlídky se odehrál v napůl skřehotavém, napůl tlumeném hlasovém režimu. U Katky, své nadřízené, jsem se po přehlídce informoval, jak řešit ztrátu hlasu. Ona se mě zase zeptala, jestli si dělám srandu. No, následující dva týdny moc srandovní nebyly.

O den později jsem dal jednu menší prohlídku, abych následně pověsil letní brigádu v rámci zotavené na dva týdny na hřebík. Jenže jak to tak bývá, svět vám dopřeje klidu jen málokdy... A já se bránil, ó bránil. Volá mně babička. S veškerým sebezapřením nenavolím „přijmout“. Dělám tedy, jako by o mně i nadále svět nevěděl, neměl vědět. Svou milovanou "babču" jsem neviděl a neslyšel celý měsíc. A protože kombinace mobilem volající babičky se rovná zázraku (většinou volá z pevné linky, což je drahé), a já mu nemohl přitakat zmáčknutím zeleného tlačítka, proklínal jsem zradu svých hlasivek.

Nastěhujete se do Častolovic jen proto, abyste mohli provádět na zámku. A ejhle – během druhého týdne ztratíte hlas. Proklínal jsem život a pil popradský čaj od slovenského spolubydlícího z Prahy s příznačným názvem Pozitívna myseľ.

Úplně jsem se odstřihl od lidí a komunikace.

Vpádu světa, který se mi nyní zdál být přeplněný hlukem, potažmo jeho překřikováním, jsem se bránil zuby nehty. Jako vysokými hradbami jsem se obklopil tlustými stěnami průvodcovského bytu a nedovolil si ani ceknout. No co byste neudělali pro své zdraví, co byste neudělali pro svůj hlas. Svět o mně neví, protože na něj nemůžu promluvit. Svět mě nechá na pokoji. Dokud se mi hlas nevrátí.

Jenže jak už to tak bývá, svět, místo aby se řídil našimi představami, je ovládán náhodami. A některé dokážou překvapit.

Známí, manželé z městečka Slaný mezi Prahou a Kladnem, se tou dobou náhodou usnesli, že mě navštíví v mém dočasném působišti – Častolovicích. Zrovna ten den (ten den!) se náhodou rozhodli, že se na zámku objeví. Pro ně to znamenalo překlenout vzdálenost 182 km. Neohlášeně, na tajňačku, jen tak. Že to bude překvápko. Že mi tím udělají radost. A než jsem mohl vyzjistit, co a jak, už bylo pozdě.

Jitka v 11:00 volá, já to neberu. Jitka píše, já pozvolna odepisuju. Jitka píše rychleji, já v antikomunikační náladě prokrastinačně navrhuju konverzaci nechat na večerní chat. Jitka zakončí: „A nechceš aspoň sejít na nádvoří?" What the fuck? V cukuletu opouštím zabarikádovaný průvodcovský byt a vrhám se k silnici – do světa hluku a rámusu, jejž nepřekřičíte. Jako němý a k mluvení nezpůsobilý jsem mu byl vydaný na milost a nemilost. Vmžiku mě obejme slamák, zpoza něho se vynoří Jitka, a Honza mi podává ruku.

To odpoledne jsem si svou hlasovou indispozici léčil pěkně na sluníčku u rybníka v zámeckém parku ve společnosti dvou skvělých lidí. Na vše jsem přikyvoval, případně primitivní „řeč“ nuancoval pantomimou pro začátečníky, dokud jsem ze sebe nevyloudil šepot. Rozkecat se, když nemůžete ani pípnout, trvá věčnost. Šeptání je fuška.

Úplně se to otočilo. Místo abych tvrdě pracoval, jsem měl volno. Místo abych se jako pacient a rekonvalescent oddával vzteku a sebelítosti, užíval jsem si slunečné pohody. A to jako introvert patřím k lidem typu C. S. Lewise: mám sklon k tomu, nechtít být rušen a tendenci stahovat se do své ulity. Ponoření do myšlenek hledáte a hledáte a nakonec zjistíte, že "nikdo není doma". Uvědomíte si, že vystrčit z ulity růžky může být děsně fajn. Nevím, jak vy, ale já si v takových chvílích pobrukuju půvabný (a pravdivý!) Puškinův verš „Miluji vše, co kolem vře, / samotu nenávidím...“ Vyrušení ze samoty jsou bezva.

A večeře v Besedě, doprovázená selfiemi (Jitka pohotově vytáhla smartphone), se vydařila taky. Sami na večeři nezajdete. Byl to skvělý den, přestože začal katastrofou. Den návštěvní, den společně stráveného času.

Byl to skvělý den, i když jsem v příštích dnech musel indispozici přeléčit kalciovou injekcí a dithiadenem. Zjistili mi totiž otok hlasivek. A Jitka a Honza kvůli mně ani nenavštívili častolovický zámek; neviděli mě „v akci“, neměli tu možnost. Ale žádné podmiňování: zázraky se nedějí dennodenně. I den naruby může být skvělý den.

Autor: Lukáš Vítek | pondělí 17.7.2017 20:58 | karma článku: 6.31 | přečteno: 343x

Další články blogera

Lukáš Vítek

Intelektuálem v Zapadákově

Mluvil jsem o tom tuhle s kamarádem. O faktu, že má-li někdo učňák, má o sobě stejně vysoké mínění jako o absolventovi Harvardu. Jak je to možné? Náš problém, kterým trpí česká společnost, se jmenuje krize autorit.

31.10.2017 v 13:35 | Karma článku: 17.21 | Přečteno: 2651 | Diskuse

Lukáš Vítek

Jednoho absolventského večera

Tak jsem oslavil dokončení vysoké školy. Kvůli antibiotikům to byla oslava „na sucho“. Oslavil, oslava, oslavování. Nemám rád taková slova, nezní mi, nevoní. Výraz oslava mi evokuje posměšné ó velká sláva,

25.10.2017 v 22:22 | Karma článku: 6.16 | Přečteno: 260 | Diskuse

Lukáš Vítek

Ze zápisků průvodce na zámku: kap. Neznámý host

Jako průvodce většinou nevíte, koho provádíte. Jako průvodce odhalujete svou osobnost (mluvíte ironicky, vážně, s odstupem nebo zas kontaktně). Jako průvodce se vydáváte na pospas kolísavé pozornosti šedé zóny naslouchajících,

20.10.2017 v 15:40 | Karma článku: 7.73 | Přečteno: 267 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

Jan Jílek

Řekni ne a já budu vědět, že ne

Díky rozhovoru s paní Kovářovou jsem se dozvěděl o existenci žen, feministek, které si založily hnutí: „Why not me?”

22.11.2017 v 13:31 | Karma článku: 18.93 | Přečteno: 654 | Diskuse

Karel Ábelovský

Makám, makáš, makáme ... už jste začali taky "makať "? (volné pokračování, díl druhý)

... bez zbytečných a zavádějících řečí, realita je zřejmá, tedy těm, co jim zůstal jeden svobodomyslný, tukem neobalený mozkový závit

22.11.2017 v 13:07 | Karma článku: 14.04 | Přečteno: 392 | Diskuse

Gabriela Tomanová

Společné soužití = z 90% velký průser

Znáte to? Když jeden ve vztahu, dostane super nápad, nastěhovat se ke svému rodiči? A jak to potom dopada?... No, jeden příklad za všechny bych tu měla... Ten svůj.

22.11.2017 v 0:23 | Karma článku: 10.96 | Přečteno: 796 | Diskuse

Jiří Jiroudek

Platina královská

Britský královský pár v pondělí 20. listopadu oslavil 70. výročí svatby. A jejich svazek je stále až pevnou skálou nejen v bouři britské politiky, ale i všech turbulencí a změn ve světě.

22.11.2017 v 0:19 | Karma článku: 9.23 | Přečteno: 118 | Diskuse

Karel Ábelovský

Opravdu divné století

... nevím co moudrého napsat, nic moudrého mne totiž nenapadá - jsem jen plný pochopení, lásky a tolerance, chcete-li empatie ... a jen velký smutek zůstává v mých očích. Smutek nad naší společností, aby bylo jasno.

21.11.2017 v 15:20 | Karma článku: 7.79 | Přečteno: 203 | Diskuse
Počet článků 21 Celková karma 10.37 Průměrná čtenost 620
Student Filosofie a Nederlandistiky na FF UK.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.