Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Setkání se smrtí I

17. 02. 2017 9:29:26
Koleje Jižní Město. Oplácaný indický student se chytnul za hruď a skácel se k zemi. 20 min se čekalo na záchranku. 30 min ho oživovali. Umřel jim v sanitce. Pravděpodobná příčina úmrtí: plicní embolie. Mohlo mu být dvaadvacet.

Jeden den z týdne

Pondělí jako každé jiné: Ráno studium v knihovně na Opatově (seminárka o holandském kolonialismu v Indonésii), v poledne o samotě poobědvat na kolejní buňce (kuskus s kuřecím), odpoledne brigáda na dvou okolních ZŠ v Zaběhlicích a Kunraticích, vpodvečer poslech rádia, večer brigáda na PC opět v špeluňce koleje (korektury) zakončená sklenkou vína s kamarádem na Ípáku. Do seznamu nutno ještě zahrnout celodenní popojíždění MHD vyplněné četbou holandských fejetonů. V 23:30 zpět na studentské ubytovně. Zde běžné pondělí končí dvěma sanitkami a jedním zdravotnickým osobním vozem zaparkovanými před hlavním vchodem koleje.

Nečekaná událost

Vejdu do vestibulu. První postřeh – vrátný se nachází mimo svou buňku, což se nestává často, obzvlášť takhle pozdě ne. Nervózně postává před budkou. Pohled vpravo: hlouček zdravotníků s bezvládně ležícím studentem snědé pleti uprostřed. U jeho hlavy se leskne kaluž krve. Poznám v něm jednoho z Indů ubytovaných na koleji. Druhý, vnitřní vchod zabírá skupinka studentů. Někteří postávají s chipsy z kolejní večerky v rukou. Všichni napjatě čekají.

Zastavím se u nich. Ovíněnému mi to myslí pomalu a nedochází mi, co se děje. Dostaví se jen rostoucí neblahý pocit Jen to ne..., který ne a ne proniknout k otupělému mozku. Opravdu přihlížím boji o život? Rozpačitě stojím dál a zírám z jednoho kolemstojícího na druhého. Usilovně se zamyslím a v duchu se snažím zrekonstruovat události. Rvačka? Drogy? Nemoc?

„Co se stalo,“ zeptám se vrátného v důchodovém věku.

„...srdce...,“ pokrčí rameny.

Přemůžu nutkání srazit paty a odejít si lehnout nahoru do pokoje a napravit tak svou „somnambulní“ nevyspalost. (S železnou pravidelností nemůžu vždy dva dny před úplňkem usnout.) Zůstanu.

Boj o život

Nikdo nic neříká. Všichni zaraženě mlčí a sledují podivně neuspěchané počínání zdravotníků. Vše probíhá neuvěřitelně pozvolna a nedramaticky, jako by byl pátek večer, čekalo se na víno a na konverzaci o golfu. Proč přístroj na srdeční masáž nepracuje rychleji? Proč doktor po nikom nežádá žádné informace? Nebo jsem anamnézu zameškal? Proč nedochází k žádné komunikaci?

Takhle nějak si představuji nácvik první pomoci na dětském táboře (nikdy jsem na žádném nebyl), ne zachraňování života.

„Nejsem moc v obraze,“ vyhrknu na tři studenty, za něž jsem se zařadil. „Co se vůbec stalo?“

„Ani my nejsme v obraze,“ potvrdí mi jeden z nich. „Podle prodavačky z večerky se chytnul za srdce a skácel se k zemi. Takhle, jak ho tu vidíš, to s ním vypadá celých dvacet minut, co tu jsme. A to se na ně,“ ukáže na personál záchranky, „čekalo ještě déle. Sakra, tak už ho oživte!“

V hlase mu zřetelně zaznívá nervozita. Všem by se evidentně oddechlo, kdyby se povedlo Inda oživit. Diváci to prožívají více než záchranka. Kdyby aspoň zamrkal!

Nic z toho se však neděje.

Po dalších patnácti minutách tiché práce záchranářů konečně vstane hlavní lékař. Mluví s evropsky vyhlížejícím mladíkem, jemuž se po boku pohupuje brašna na NTB. Blonďák ovládá jakžtakž češtinu. Je Rus? Přistoupím k nim blíž, abych slyšel.

„...dobře. A nějaké informace?“ zadívá se „tlumočník“ na lékaře tázavě.

„Jaké informace?“ odpoví odměřeně doktor. „Já vím jenom to, co mi tu řekli.“

Aha, lékař nechce vyslovit prognózu, dojde mi. Jsou empirici a jsou proroci. Empirici neprorokují. Doktor s lysinou potvrzuje pravidlo – samozřejmě je vědec držící se fakt. Budoucnost je nejistá, a tedy nevědecká. Jsou dvě možnosti: ano, nebo ne. Bude žít – nebude žít Sázka na nejistotu. Na pravděpodobnost se tu nehraje.

Mezitím se zdravotník dotazuje jednoho ze dvou přihlížejících Indů, jejichž kamarád bojuje o život, na zdravotní pojišťovnu a příbuzné.

„Insurence company...? Family...? Drugs? Any medication?“

Na poslední položku zavrtí dotazovaný hlavou.

Ind se neprobírá, je stále v bezvědomí. 00:10. Tak co bude?

Ozve se cvaknutí propisky a indického studenta vysazují na pojízdná nosítka. Je robustní, čtyři dospělí mají, co dělat, aby ho vyzvedli na po prsa vysoký vozík.

„Odvezeme ho do Všeobecného fakultní nemocnice na Karláku.“

Stav stabilizován, pomyslím si. Je mimo ohrožení života. Uf, oddechli si všichni. Konec představení, je čas jít spát.

(dokončení v následujícím článku)

Autor: Lukáš Vítek | pátek 17.2.2017 9:29 | karma článku: 18.69 | přečteno: 1732x

Další články blogera

Lukáš Vítek

Život na zámku II: Hlasový klid

Když nás chtěl zklidnit, hrál jeden nás profesor na gymnáziu na lítostivou notu. Prý ať jsem zticha, že si kvůli nám nezničí hlas, kterým si vydělává. Slyšíte dobře. Učitelství nechápal jako předávání

17.7.2017 v 20:58 | Karma článku: 4.99 | Přečteno: 279 | Diskuse

Lukáš Vítek

Život na zámku I

Existují minimálně dvě povolání, pro něž je pondělí nedělí: kněz a průvodce po hradech a zámcích. Tím prvním nejsem, jsem tím druhým. A to na zámku ve východočeských Častolovicích. Mít v malíku průvodcovský text, být shovívavý

3.7.2017 v 22:09 | Karma článku: 9.36 | Přečteno: 328 | Diskuse

Lukáš Vítek

Berlín za tři dny

Na konci předloňského prosince těsně před vánočními prázdninami jsem se vracel tramvají z Petřin na Žižkov. Bylo pěkně. Proti mně seděla asi pětatřicetiletá paní s čtyřletým klukem.

5.3.2017 v 23:22 | Karma článku: 11.50 | Přečteno: 682 | Diskuse

Lukáš Vítek

Setkání se smrtí II

Následujícího dne se na kolej vrátím večer. Noční směnu má stejný vrátný (důchodce) jako včera. Zastavím se u vrátnice. „Dobrý večer. Tak co ten ze včera? Zachránili ho?“

20.2.2017 v 20:38 | Karma článku: 8.18 | Přečteno: 876 | Diskuse

Další články z rubriky Praha a střední Čechy

Zuzana Palečková

Už nám zase kážou

Volební kolotoč se už pěkně rozbíhá a zřejmě i letos můžeme čekat spoustu zábavy. Jenom to všechno přežít se zdravým rozumem!

17.9.2017 v 23:23 | Karma článku: 13.02 | Přečteno: 411 | Diskuse

Ondřej Prokop

Architekt Jan Gehl pomůže zklidnit Severojižní magistrálu

Pražská Severojižní magistrála byla postavena v 70.letech jako hlavní silniční tah procházející středem města. Denně přes ní přejede přes 100 tisíc automobilů. Současná podoba magistrály je navržena a řízena jako dálniční koridor.

17.9.2017 v 21:57 | Karma článku: 5.42 | Přečteno: 282 | Diskuse

Šárka Rosová Váňová

Máme doma delikventku

Totiž, abyste rozuměli, naší Klárce občas říkáme Karle. Zvykla si na to a dokonce to vyžaduje i od svých spolužáků. Brzy jí bude devět. Zvláštní znamení: miluje zvířátka. Je pro ně schopná podniknout cokoli.

16.9.2017 v 20:52 | Karma článku: 23.90 | Přečteno: 841 | Diskuse

Jan Baše

Jak funguje kontrolní výbor zastupitelstva Prahy 10?

Dojmy prostého občana z jednání kontrolního výboru zastupitelstva 13. 9. 2017, které se sešlo po téměř po 3 měsících prázdnin...

16.9.2017 v 12:20 | Karma článku: 10.12 | Přečteno: 253 | Diskuse

Jan Sigmund

Mariánský sloup jako Smíchovský tank aneb přijde Staromák o vánoční trhy jak je známe?

Debaty o mariánském sloupu a jeho možném obnovení jsou žhavé. Čím více o tom vím, tím více se bojím hypotetického sporu za 73 let o vrácení Smíchovského tanku (později Růžového) na náměstí Kinských. Podobností je kupodivu mnoho!

14.9.2017 v 18:34 | Karma článku: 9.80 | Přečteno: 587 | Diskuse
Počet článků 18 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 538
Student Filosofie a Nederlandistiky na FF UK.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.